Jak zorganizować ekologiczną wigilię klasową?

Wszyscy czekamy na wigilie klasowe. Zwiastują ona przerwę świąteczną, dają okazję na obdarowanie prezentami swoich przyjaciół. Jednak, gdy zapytamy przypadkowych uczniów, z czym kojarzy im się wigilia klasowa… w odpowiedzi oprócz mandarynek i słonych paluszków usłyszymy zapewne jednorazowy obrus oraz plastikowe kubeczki. Da się jednak przygotować to magiczne spotkanie w inny, bardziej przyjazny środowisku sposób. Istnieją trzy bardzo proste zasady, które pomogą Ci zorganizować wigilię klasową w duchu less waste

  • Nie marnuj

Polacy co roku marnują aż 1/3 zakupionej żywności. Takie marnotrawstwo ma ogromny skutek dla naszego środowiska, stanowi ono aż 8% emisji gazów cieplarnianych. Niemal po każdej wigilii klasowej nadchodzi ten moment, w którym klasa orientuje się, że właściwie połowa przyniesionego jedzenia nie została zjedzona. Przy organizowaniu tego spotkania każdy zarzeka się, że zje milion pierogów a ostatecznie zjada jedynie dwa. Rozwiązanie tego problemu jest proste. Jest nim kalkulacja i lepsze planowanie. A skoro szczycimy się wysokim poziomem matematyki, nie powinniśmy mieć raczej problemu z policzeniem, ile pierogów uda nam się zjeść.

  • Zrezygnuj z jednorazowego plastiku

Ograniczenie używania plastiku jest jedną z najłatwiejszych rzeczy, jaką można zrobić dla naszej planety. Czy dwie godziny użytkowania naprawdę są warte setek lat rozkładu?… Zamiana plastikowych kubeczków, sztućców i talerzy na te tradycyjne jest naprawdę łatwa – i, co więcej, oprócz oszczędzania planety zaoszczędzimy też pieniądze.

  • Kupuj z rozmysłem

Zepsuty humor przez nietrafiony prezent to ostatnie, co chcielibyśmy zafundować drugiej osobie w wigilię klasową. Warto dokładnie przemyśleć podarek od siebie również po to, aby nie trafił on prosto do kosza zaraz po zakończonym spotkaniu, dokładając się do już i tak ogromnej sterty śmieci na naszej planecie. Przemyślenie podarunku albo dopytanie się dokładnie, czego pragnie ta osoba, również jest naprawdę łatwe. Jeżeli natomiast nie znamy jej zbyt dobrze, polecamy lekturę naszego wcześniejszego artykułu – 10 rzeczy do kupienia osobie, której nie znasz. Następną opcją przyjazną środowisku jest podarowanie swoich wypieków lub innych samodzielnie wykonanych rzeczy. Takie prezenty od serca mają dodatkową wartość sentymentalną, która jest niezwykle cenna i ostatnio coraz rzadziej spotykana w naszym opanowanym przez konsumpcjonizm świecie. 

Ekologicznych rozwiązań szukała dla Was Kasia Latosińska.

Zdjęcie: Natalia Nitras, wigilia klasowa ówczesnej 1A, 2018.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.