Jak być bardziej aktywnym społecznie?

Na co stać Trzynastkę w społeczeństwie

Przy ciągłym natłoku lekcji, zajęć dodatkowych, pozaszkolnych i przygotowaniach do olimpiad, każdy walczy o chociaż chwilę wolnego dla siebie, a przecież oprócz nauki czy standardowych rozrywek wielu z nas próbuje, albo przynajmniej chciałoby, w jakiś sposób zaangażować się w sprawy społeczne. Kiedy już dowiemy się „Jak się lepiej uczyć?”, na pewno uda nam się wygospodarować czas na własne przyjemności, a może także na aktywniejszy udział w społeczeństwie, który może przynieść równie dużo satysfakcji. Jednak co wtedy możemy zrobić i gdzie się podziać? W jaki sposób zacząć działać na rzecz innych, a przy tym i na nas samych?

 • Klub debat

Zdaje się nie na temat? Jednak aktywność społeczna – jakakolwiek by nie była – powinna przynosić korzyści nie tylko społeczeństwu, a również nam. Podczas debat uczymy się sztuki oratorskiej, zwięzłego, acz trafiającego w punkt i zrozumiałego wypowiadania się, a także publicznych wystąpień, które nawet pewnym siebie osobom sprawiać mogą trudności. Nabycie takich umiejętności daje później wiele możliwości, ułatwiając zarówno prywatne przedsięwzięcia (etapy ustne olimpiad i certyfikatów), jak i te publiczne (przemówienia z ramienia różnych organizacji). By zacząć debatować, wystarczy przyjść na spotkanie, które mają miejsca co tydzień w czwartek po południu w naszej szkole.

 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Troska o nasze środowisko obecnie zaprząta głowy ogromnej rzeszy młodych, a strach o wygląd naszej przyszłości nie bez powodu stał się coraz częściej poruszaną kwestią w życiu codziennym i wszelakich mediach. Ponieważ w przyszłości to my dalej będziemy zamieszkiwać Ziemię, tym bardziej newralgiczna jest dla nas ta sprawa. Jednak zdecydowana większość z nas indywidualnie nie ma odpowiedniego znaczenia, by wpłynąć na decyzje tych, którzy mają rzeczywistą władzę. Nie znaczy to jednak, że i na nas nie spoczywa odpowiedzialność za stan planety, a pozbawieni zostaliśmy jakichkolwiek środków sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. Naprzeciw wychodzą organizacje takie jak MSK, które zgodnie z zasadą „razem możemy więcej” łączą świadomą zagrożenia klimatycznego młodzież, by zawalczyć o naszą przyszłość i nasz klimat na naszej planecie konkretnymi rozwiązaniami. Takie natomiast z całą pewnością zagwarantuje obejmujący obecnie około 150 państw MSK (liczba ta ciągle się powiększała z kolejnymi akcjami), który w Polsce łączy już 73 miasta. Szczeciński oddział założyła uczennica naszej szkoły – Ola Garbiak z 3D, a udziela się tam wielu uczniów – czy to regularnie, jak stali członkowie, którzy zachęcają do dołączenia, czy też doraźnie podczas protestów i innych wydarzeń. W ten sposób dołączenie do tej proekologicznej grupy jest niezwykle proste, gdyż nawet jeśli komuś brakuje odwagi, czasu czy zorganizowania by podejść na jedno ze spotkań, wystarczy zagadać bądź napisać do koleżanki/kolegi ze szkoły.

Po więcej informacji możecie zajrzeć na stronę:

https://www.msk.earth/

 • Otwarte Klatki

Wśród uczniów Trzynastki jest niemało miłośników zwierząt, którzy są (bądź też nie) szczęśliwymi posiadaczami własnych pupili. Niezależnie jednak od tego ile futrzaków gości w naszym domu, wszyscy zapewne zgadzamy się, że zasługują one na szacunek i godne życie. W celu zapewnienia tego komfortu, powstała wymieniona wyżej organizacja, jednocząca ludzi, którym bliskie są problemy tych, którzy sami nie mogą o siebie zawalczyć. Działająca w całej Polsce i na wielu płaszczyznach grupa organizuje różne akcje, które można wesprzeć choćby i jednorazowo , a także wielokrotnie zachęcała, by dołączyć do grona aktywistów. Ta ogólnopolska organizacja zmieniająca los zwierząt hodowlanych od 2018 jest częścią międzynarodowego ruchu Anima International, umożliwiając to również nam. Wsparcie dla Otwartych Klatek można okazać finansowo (jednorazowym datkiem, comiesięczną wpłatą członkowską lub zakupami z ich strony), dołączając do wolontariatu, a nawet zdobywając tam pracę.

Żeby lepiej przyjrzeć się organizacji, zajrzyj tutaj:

https://www.otwarteklatki.pl/
 • Harcerstwo

Powstałe na wzór amerykańskiego skautingu dalej cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego zadaniem jest wieloaspektowe wychowanie młodzieży. W ten sposób każdy niezależnie od pochodzenia, rasy czy wyznania może działać na rzecz innych, świata i samego siebie. Poza szerokim spektrum możliwości rozwoju osobistego, harcerze czynnie działają na rzecz wspólnoty, środowiska i wielu innych. Prawdopodobnie najpopularniejsze obecnie dwie organizacje harcerskie to ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej) i ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego). Obie organizacje mają wieloletnią tradycję, podobną strukturę i cele, a także zrzeszają mnóstwo młodych, zaangażowanych w rozwój osobisty oraz różnorakie aktywności społeczne.

Dla lepszego poznania tematu odwiedź:

 • Food not bombs

A jak można zadziałać w akcji subtelnie łączącej pomoc ludziom i zwierzętom, ochronę klimatu i dającej upust pokojowym przekonaniom i apelom? Zapewni to ogólnoświatowa inicjatywa realizowana przez wiele niezależnych od siebie grup, wydających ciepłe, darmowe i wegańskie posiłki potrzebującym. A wszystko to w ramach protestu przeciwko wojnom i wydawaniu pieniędzy na cele militarne, zamiast na pomoc ubogim oraz głodującym. Posiłki są wegańskie, a produkty do nich pozyskiwane są w sposób mający ograniczyć marnowanie żywności. Ponadto wśród założeń organizacyjnych tej inicjatywy znajdują się dwa ważne punkty: „Uzyskiwanie możliwie jak największej ilości żywności, ubrań oraz innych rzeczy rozdawanych na akcjach poprzez ich recykling (w tym reusing i upcycling)” oraz „Zasada Otwartości: otwartość rozprzestrzeniania ruchu (Jedzenie Zamiast Bomb może utworzyć każda grupa ludzi, która tylko ma na to ochotę, bez pytania o zgodę ruchów w innych miejscach), otwartość ruchu na działaczy (każdy, kto wyrazi chęć, może przyjść na przygotowywanie bądź rozdawanie żywności) oraz otwartość społeczna ruchu (każdy, kto ma na to ochotę, otrzyma całkowicie darmowy posiłek)”.

Brzmi ciekawie? Odwiedź stronę po szczegóły:

http://foodnotbombs.pl/
 • Wolontariat

Dalej masz problem, żeby się na coś zdecydować? Może zwyczajnie trudno ci znaleźć czas na stałe spotkania, albo nie chcesz rezygnować z czegoś innego? Zawsze możesz spróbować swoich sił w różnorakich działaniach indywidualnych. Pomoc w schronisku, przedszkolu, domu dziecka czy szpitalu sprawi równie dużo satysfakcji i uczucia spełnienia, a pozwoli przy tym na dostosowanie czasu, miejsca i działalności do własnych potrzeb i chęci.

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Zastępowy pisze:

  Halo, scouting to koncepcja nowoczesnych zwiadowców w armii brytyjskiej utworzona przez lorda Roberta Baden-Powella(w chwili śmierci generał porucznik), jednego z 15 najważniejszych obywateli Zjednoczonego Królestwa(obok Newtona, Darwina i Churchila) . Bi-Pi napisał podręcznik dla nowych zwiadowców i nazwał ich skautami. Młodzi chłopcy masowo kupowali „Scouting” więc Bi-Pi napisał nową książkę adaptując formy i techniki wychowawcze na rynek dziecięco-młodzieżowy – „Scouting for Boys”. Amerykański scouting to parodia brytyjskiego. Polskie harcerstwo jest robione na podstawie opracowania Andrzeja Małkowskiego drugiej książki Bi-PI. Apeluję o profesjonalizm i nie przekłamywanie faktów.

  • Helena Burdzińska pisze:

   Przepraszamy za pomyłkę i apelujemy o to, by jakiejkolwiek pomyłki nie nazywać od razu „przekłamywaniem faktów”. Nie mieliśmy na celu nikogo urazić, a pomyłki się zdarzają. Staramy się być profesjonalni, ale warto pamietać, że jesteśmy amatorską platformą robioną przez uczniów, a nie zawodowych blogerów:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.