Przetrwanie kwarantanny – parę porad na zabijanie czasu

Domowa izolacja stała się codziennością wszystkich uczniów i trwa już od prawie dwóch miesięcy. Mundurki zamieniły się w wygodne dresy, a poranna kawa niekiedy zmieniła się w popołudniową.  Tak wygląda dzisiejsza rzeczywistość i wcale nie zapowiada się na szybki powrót do normalności. Jednak długie siedzenie w domu bez bezpośredniego kontaktu z przyjaciółmi dość szybko się nudzi. Czas, który kiedyś wykorzystywany był np. na wspólne wyjścia do kina, czy zwykły obiad po szkole teraz przeznaczany jest niekiedy jest na gapienie się w sufit. Jak zatem spędzić następny miesiąc kwarantanny nie nudząc się?

  • To nie wyścig

Po pierwsze, to jest kryzys, nie wyścig na produktywność. Pandemia to bardzo trudny dla wszystkich okres. Ludzie tracą bliskich, niekiedy również prace. Przed nami kryzys, a wiadomości w telewizji rzadko mają pozytywny wydźwięk. Jest to zatem bardzo stresujący i pewny niepewności czas. Oznacza on często również pogorszenie się zdrowia psychicznego wielu osób oraz wzrost przemocy domowej. Warto więc podkreślić, że dla niektórych samo przebranie się rano z piżamy będzie już wielkim zwycięstwem. I jest to jak najbardziej w porządku. Pandemia to okres, który trzeba przetrwać. Nie każdy w tym czasie nauczy się 5 języków, będzie robił codziennie jogę czy nadrobi wszystkie zaległe lektury.

  • Self- care

Jeżeli jednak czujemy się na siłach, to wolny czas w domu otwiera przed nami drzwi na wiele możliwości. Jedną z nich jest szeroko pojęta pielęgnacja. Odpoczynek, zadbanie o swoje ciało i odrobina spokoju są tym, czego często brakuje uczniom, zwłaszcza naszej szkoły. Śpijmy zatem tak długo, jak możemy. Teraz, gdy lasy są już otwarte, warto również wybrać się na spacer. Zadbajmy zarówno o nasze ciało, jak i o nasz umysł.

  • Jak babcia

Jeśli chodzi o rozrywkę, w domowej kwarantannie najlepiej sprawdzą się tradycyjne aktywności znane naszym babciom. Puzzle, książki, sadzenie nowych roślinek, malowanie, gotowanie, a może nawet haftowanie. Zajęcia, które nie wymagają użycia ekranów, znacząco pomagają w odstresowaniu. Co za tym idzie, dobrze sprawdzą się w tych trudnych czasach.  Oprócz tego, to idealny moment na odkrycie nowego hobby. 

  • Stary, dobry Netflix

Na te bardziej leniwe dni zostaje również ten oczywisty wybór – platformy streamingowe. Siedzenie w domu jest wspaniałą okazją na chociażby nadrobienie klasyków kina. Każdy zapewne zna takie filmy, o których wie od dawna, ale jakoś nigdy nie miał czasu obejrzeć. Również maratony serii takich jak Gwiezdne wojny nigdy wcześniej nie wydawały się bardziej atrakcyjne. Oprócz tego dobrym wyborem wydają się teraz również serialowe tasiemce. Oglądanie nie wymaga wiele energii, przez co dobrze sprawdza się w zabijaniu czasu.

Zostaje jeszcze kwestia relacji. Pamiętajmy o regularnych rozmowach z bliskimi. Zwłaszcza rozmowy z dziadkami, którzy teraz często są odizolowani od rodziny są niesamowicie istotne. To właśnie interakcje międzyludzkie są kluczowe w zachowaniu spokoju umysłu i utrzymaniu niekiedy ostatniej cząstki normalności.

Czas zabijała dla Was Kasia Latosińska.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.