Czego chcą chłopcy? – czyli jak zorganizować Dzień Chłopaka

Mimo że aktualna pogoda i ogólna atmosfera mogą nieszczególnie motywować do świętowania, koniec września oznacza jedno – Dzień Chłopaka, który zazwyczaj jest obchodzony w każdej klasie na lekcji wychowawczej i choć na godzinę pozwala na odpoczynek od codziennych obowiązków szkolnych. Co roku w tym czasie myśli dziewczyn dręczy jednak odwieczny problem – czego chcą chłopcy? Na to pytanie cały zeszły tydzień mieli możliwość odpowiedzenia nie byle jacy chłopcy, a chłopcy z ZSO7. Dzisiaj, drogie panie, poznacie najskrytsze pragnienia waszych kolegów z klasy, dzięki czemu będziecie mogły zorganizować najlepszy Dzień Chłopaka, o jakim wcześniej męska część waszych klas mogła jedynie pomarzyć.

1. Trzy litery – PCL

Jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie, czyli bez wątpienia najważniejszy punkt całej listy, którego brak może odebrać wszelkie szanse na sukces każdej klasowej imprezy. Jest to przecież jedyna okazja, żeby bez pośpiechu i przede wszystkim w dobrym towarzystwie móc się spokojnie najeść na lekcji, unikając jednocześnie karcącego spojrzenia nauczyciela. Czym są jednak te trzy tajemnicze litery, które stworzą doskonałe warunki do organizacji idealnego Dnia Chłopaka? Według uczniów naszej szkoły, są to: pizza, chipsy i oczywiście Lipton. O ile dwa ostatnie punkty nie powinny sprawiać większego kłopotu, o tyle danie główne może okazać się nieco problematyczne. Przed dokonaniem ostatecznego zamówienia ustalcie więc, czy zaplanowana ilość na pewno wystarczy dla wszystkich. Lepiej zamówić za dużo, bo przecież zawsze znajdzie się jakiś wygłodniały fan pizzy, który sam będzie w stanie zjeść całą niż dzielić jeden kawałek między wszystkimi. Dodatkowo, jeśli tego nie wiecie, po prostu zapytajcie, czy ktoś nie wymaga specjalnej diety, żeby nikt nie musiał przypadkiem samotnie siedzieć i obserwować, jak inni z zadowoleniem pochłaniają kolejne kawałki. Jeśli czujecie jednak, że pizza jest zbyt często powtarzanym motywem i macie ochotę na powiew świeżości, chłopcy zaznaczają nierzadko, że nie pogardziliby dobrym kebabem. Zwracają również uwagę, że planując organizację tego święta o wyjątkowo wczesnych lub późnych godzinach, kiedy sen jest jedyną rzeczą, o której myślą uczniowie, możecie rozważyć podarowanie im różnych napojów energetycznych.

2. Zabawy integracyjne

Nie samym poczęstunkiem jednak człowiek żyje. Oprócz tego, warto również zaplanować inne atrakcje, które można bez większego problemu zorganizować w klasie. Zapytani o ten aspekt święta, chłopcy najczęściej wspominają, że chcą spędzić czas aktywnie i marzą o grach angażujących całą klasę. Możecie więc sprawdzić, czy poradzą sobie z zadaniami, które dla wielu z nas stanowią codzienność, lecz dla chłopców wręcz przeciwnie, takimi jak wiązanie warkoczy czy robienie kitek, albo też malowanie paznokci. Z kolei swoją wiedzą wasi koledzy mogą wykazać się w niezawodnych quizach, których motywów może być tyle, ile ludzi na świecie, a nawet i więcej. Możecie sprawdzić, jak dobrze znają was, ich koleżanki z klasy, z którymi spędzają przecież tyle czasu w ciągu dnia. Nie najgorszy będzie tu również quiz dotyczący szkolnego życia – ciekawych i zabawnych historii z lekcji, tematów związanych z profilem waszej klasy czy nawet kultowych cytatów nauczycieli Trzynastki. Ciekawym pomysłem może okazać się tutaj również klasowa debata, która może ukazać nie tylko różne punkty widzenia poszczególnych jednostek, lecz także podział tych opinii w klasie. Uważajcie jednak, żeby ta pokojowa debata nie zmieniła się szybko w jedną wielką niekontrolowaną kłótnię, po której nie będziecie w stanie odezwać się do siebie aż do wigilii klasowej. W celu rozluźnienia atmosfery po burzliwej wymianie zdań możecie zainspirować się zajęciami artystycznymi pana Jerzego Szawdziańca i zaplanować wspólne śpiewanie największych polskich i światowych klasyków czy zorganizować pełnoprawny quiz muzyczny. Niektórzy chłopcy zwracają również uwagę, że w dniu szkolnym nie mają dla siebie zbyt wiele czasu – możliwość zwykłego porozmawiania przez godzinę z kolegami nie byłaby dla nich złym pomysłem.

3. Wyjście z klasą

Jeśli przypadkiem zapomniałyście jednak o zorganizowaniu drobnych zabaw lub po prostu cztery sprawdziany w tym tygodniu odebrały wam na to czas i czujecie, że jedzenie pizzy przez całą godzinę okaże się niewystarczające, zawsze możecie wykorzystać atrakcje dostępne w najbliższej okolicy szkoły. Jeśli pogoda i szkolne restrykcje pozwolą wam na to, skorzystajcie z tego i wyjdźcie czy to do Parku Kasprowicza na krótki spacer, czy na Jasne Błonia, gdzie możecie wszyscy razem posiedzieć, porozmawiać i się zrelaksować. Za zaoszczędzone pieniądze, których nie wydałyście na pizzę, możecie zamówić dla każdego największe możliwe lody o każdym smaku, jaki tylko pobliskie lodziarnie mają w ofercie, a przecież w okolicy jest ich niemało. Często wspominanym przez chłopców pomysłem jest również klasowe wyjście do kina, teatru, a nawet parku trampolin. Mimo że teraz jest to nieszczególnie legalne, możecie rozważyć tę opcję jako główną atrakcję przyszłorocznego Dnia Chłopaka lub, jeśli jesteście optymistkami, poczekać jeszcze trochę i zrobić to jeszcze w tym roku z lekkim opóźnieniem.

4. Prezenty

Według tradycji, ostatnim punktem każdej klasowej zabawy są drobne prezenty wręczane chłopcom w celu upamiętnienia tego szczególnego dla nich dnia. Wielu zapytanych o to zaznacza, że a najlepszymi upominkami są te najoryginalniejsze, o których długo nie zapomną. Jeśli czujecie przypływ kreatywności możecie przygotować na przykład wierszyki napisane przez was. Chłopcy wspominają również o koszulkach lub czapkach z napisami i wzorami zaprojektowanymi specjalnie dla nich. Niektórzy, choć beztroskie dzieciństwo mają już dawno za sobą, lubią wracać do dawnych lat i wspominają o ponadczasowej frajdzie płynącej z pistoletu na bańki mydlane, wielokolorowymi długopisami przypominającymi o lepszych czasach czy o zwykłej przypinanej do ręki piłce na gumie przeznaczonej do odbijania, o której myślą z nostalgią. Dobrym pomysłem mogą być również te bardziej praktyczne prezenty, które mogą zostać wykorzystane w życiu codziennym – mogą to być na przykład długopisy, które są przecież zawsze potrzebne, czy prezenty dopasowane tematycznie do profili poszczególnych klas – na przykład gazety polityczne dla humanistów czy roślinki dla biolchemów. Niezawodnym podarunkiem są również czekoladki, które mogą stanowić zarówno dodatek, jak i prezent sam w sobie. Wielu chłopaków wspomina również, że bardzo lubi bitą śmietanę.

Wielu chłopców zaznacza, że w to szczególne dla nich święto, czyli Dzień Chłopaka, chcą poczuć się po prostu docenieni i to powinno być waszą główną myślą w czasie organizacji tego dnia. Nie musi być przecież perfekcyjny i odbyć się bez żadnych pomyłek czy drobnych potknięć, bo jest to zwyczajnie niemożliwe. Wystarczy, że chociaż na godzinę, zarówno wy, jak i wasi koledzy z klasy zapomnicie o codziennych stresujących obowiązkach szkolnych i jak najmilej spędzicie wspólnie czas.

O pragnieniach chłopców dowiadywali się dla Was Hubert Solecki, Ada Marczak i Mateusz Grąbczewski, a w artykuł połączyła je Tatiana Kavetska.

Zdjęcie okładkowe: Bruno Bednarski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.