Garść dobrych uczynków na 2021

Trudno właściwie stwierdzić, czy za nami już pierwszy miesiąc roku 2021, czy raczej trzynasty ubiegłego. Choć każda pora na zmiany jest dobra, to jednak właśnie w styczniu wielu ma do nich najwięcej zapału i chęci. Nic dziwnego jednak, że po obciążającym emocjonalnie czasie niepewności, izolacji i stresu nie każdy ma siłę przez kolejne miesiące czytać jedno dzieło klasyki światowej tygodniowo lub zbudować wpisaną w kanon piękna sylwetkę. Za to, że w przysłowiowym „jednym kawałku” przetrwaliśmy rok, o którym zapewne kolejne pokolenia będą uczyć się z podręczników, nam wszystkim należy się ciepły uścisk. Dlatego też w kolejnym roku wyjątkowo na pierwszym miejscu na liście postanowień warto jest zapisać wielkimi literami słowo życzliwość. Nie tylko rozumianą jako troskę o bliskich, pomoc potrzebującym, dbałość o planetę etc., lecz także jako dobroć dla samego siebie, tak by potem móc dać ją innym. Oto lista kilku drobnych uczynków, które nawet jeśli do Was nie wrócą, dadzą wam bezcenną i bardzo potrzebną w tak stresującym czasie dawkę dobrej energii.

Dla znajomych i przyjaciół:

Zdalne nauczanie (a przez to spędzanie większości dnia w czterech ścianach) oraz natłok zadań związanych chociażby z olimpiadami czy zbliżającymi się maturami z pewnością nie ułatwiają pielęgnowania relacji międzyludzkich, szczególnie w przypadku osób, z którymi nie jest się bardzo zżytym. Warto jest więc poświęcić parę chwil i spróbować odnowić kilka kontaktów, chociażby propozycją wyjścia na spacer, zwykłym pytaniem o samopoczucie czy telefonem w celu pogadania tak naprawdę o wszystkim i o niczym. W obecnym czasie wiele osób boryka się przecież z samotnością i poczuciem odizolowania, dlatego ten mały gest może być dla nich niezwykle znaczący i sprawić, że uśmiech nie będzie schodził im z twarzy jeszcze przez długi czas.

Dla seniorów:

Pamiętajcie, że ze względu na zachowanie wymogów bezpieczeństwa, starsze osoby znajdujące się w grupach wysokiego ryzyka muszą stawić czoła wielu trudnościom, a przede wszystkim bardzo bolesnej samotności. Jeśli w grę nie wchodzą dłuższe odwiedziny, to spróbujcie chociażby upiec domowe ciasto i podrzucić je ukochanym seniorom, częściej do nich dzwońcie, dłużej rozmawiajcie. Warto jest też spytać, czy nie potrzebują pomocy w kwestii zapisania się na szczepienie lub kupienia najpotrzebniejszych rzeczy. Pamiętajcie, że wsparcia w praktycznych kwestiach i kilku ciepłych słów potrzebować mogą nie tylko Wasi dziadkowie, lecz na przykład także samotna sąsiadka czy sąsiad, którzy boją się sami poprosić o pomocną dłoń. Na pozór tak zwykłe rzeczy mogą sprawić, że poczują się nieporównywalnie lepiej, na chwilę zapomną o poczuciu pustki i związanego z obecną sytuacją strachu.

Dla planety i mniejszych braci:

Właśnie skończył się Veganuary 2021. Oczywistym jest, że rezygnacja z jedzenia mięsa lub ogółu produktów zwierzęcych i odzwierzęcych jest zmianą dosyć drastyczną. Ale może warto jest ze względu na troskę o planetę, a przede wszystkim własne zdrowie, spróbować przekonać się do roślinnych zamienników i kilku bezmięsnych potraw? Produkcja przede wszystkim mięsa i mleka obarczona jest ogromnym kosztem środowiskowym, pochłania niesamowite ilości wody, w znacznym stopniu przyczynia się do emisji dwutlenku węgla. Już samo przestawienie się na picie mleka sojowego, owsianego czy migdałowego pozwala dołożyć własną cegiełkę do walki o ratunek przyszłości naszej planety, a ograniczenie spożywania mięsa do zmniejszenia powszechności nieetycznych praktyk tej gałęzi rolnictwa. Kto wie czy alternatywne produkty na stałe nie zagoszczą na Twoim talerzu? Innym pomysłem na dobry uczynek dla naszych mniejszych braci jest zatroszczenie się o tych z nich, którzy przebywają w schroniskach. Z pewnością ogromną pomocą będzie zawiezienie do nich worka karmy czy starych koców lub kołder, szczególnie potrzebnych w okresie zimowym. Spytajcie, czy możliwe jest pomóc w wyprowadzaniu piesków na spacer! Wsparcie wyrazić można nawet podpisując petycję w tak bliskiej sercu sprawie. Ten rodzaj pomocy przyjmie ogromna liczba różnych organizacji charytatywnych – za przykład posłużyć mogą “Otwarte Klatki”, które są częścią Anima International. Organizacja zajmuje się walką o zapewnienie zwierzętom godnych warunków życia i próbuje przeciwdziałać wyzyskowi zwierząt.

Dla lokalnej społeczności i potrzebujących:

Jeśli chcecie wesprzeć jakąś konkretną inicjatywę, najlepiej blisko Was, jest ku temu mnóstwo możliwości. Warto zainteresować się działalnością Jadłodzielni czy Food Not Bombs, które między innymi w Szczecinie zajmują się pomocą osobom dotkniętym głodem w wyniku trudnej sytuacji materialnej. Jadłodzielnia umożliwa przekazanie potrzebującym artykułów żywnościowych, a Food Not Bombs oprócz tego potrzebuje także chętnych do gotowania i rozdawania posiłków. Inną niezwykle ciekawą lokalną inicjatywą jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” szczególnie skierowane w stronę tych, których fascynuje kultura i chcą, by była wyraźniej obecna w życiu Szczecina. Warto jest wspierać także inne akcje charytatywne, zwłaszcza w okresie, w którym większa część darowizn zmuszona jest odbywać się tylko w formie internetowej, co może ograniczyć zasięgi organizacji. Wspomóc można chociażby inicjatywę WOŚP 2021 poprzez drobną wpłatę do puszki online bądź udział w licytacjach. Zebrane kwoty zmieniają los niejednego człowieka, dzięki umożliwianiu w inwestycji w zakupy dla przykładowo oddziałów neurologii, neurochirurgii i chirurgii dziecięcej, czy onkologii. Nie jest to zresztą jedyna taka inicjatywa, ale może wzbudzić zainteresowanie podobnymi formami pomocy ze względu na jej niewątpliwą popularność i ogólnopolską skalę. Innym pomysłem na wykazanie się dobrodusznością byłby oczywiście nieoceniony wolontariat, wymagający jedynie poświęcenia czasu i energii.  Formy wolontariatu bywają różne, mogą przybierać postać organizowania wydarzeń ulicznych, pomocy w zbiórkach pieniędzy czy rozdawaniu ulotek, a to tylko kilka przykładów. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie, a sposobów wyrażenia pasji i troski znaleźć można wiele.

Dla siebie:

Choć dla wielu z Was to wbrew pozorom niełatwe zadanie, warto choć na chwilę zapomnieć o presji związanej z olimpiadami, maturami, przyszłością w ogóle. Zadbanie o zdrowie to w końcu jedno z najpopularniejszych noworocznych postanowień. Nie chodzi nam jednak tylko o wyeliminowanie z diety żywności wysokoprzetworzonej czy poprawienie sprawności fizycznej za pomocą dwutygodniowych wyzwań znanych trenerek z YouTube’a, lecz przede wszystkim zadbanie o zdrowie psychiczne. Z całego serca zachęcamy was, żebyście każdego dnia znaleźli choć chwilę na dobry uczynek dla samych siebie, nieważne czy będzie to medytacja, rozmowa z ukochaną osobą, zjedzenie ulubionej potrawy, spacer czy detox od mediów społecznościowych – w końcu sami wiecie najlepiej, co wam służy. Niech po prostu będzie to coś, co sprawi wam radość i pozwoli odciąć się choćby na moment od negatywnych emocji i codziennego stresu.

Dobre uczynki popełniały dla Was Maria Krajewska i Ada Marczak.

Zdjęcie okładkowe: Mateusz Grąbczewski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.