Okołokulturowe rozrywki w pandemii

Za około półtora miesiąca minie rocznica pierwszego zamknięcia szkół. Nie spotkało nas to wprawdzie po raz pierwszy – podobne doświadczenie mieliśmy rok wcześniej podczas strajku nauczycieli. Jednakże tym razem szkoła nie była jedyną rzeczą, która przestała być dla nas dostępna, więc właściwie zostaliśmy zamknięci w domu.

Doszliśmy do momentu, gdzie niektórzy z nas nie chcą po prostu „przetrwać” tego czasu, ale też wykorzystać go, by się rozwinąć. Razem przygotowaliśmy dla was listę aktywności, która powinna nieco w tym pomóc, zwłaszcza w kontekście rozwoju kulturowego – w końcu tak wielu z nas tęskni za teatrami, kinami, muzeami…

1. TED Talks

TED Talks (https://www.ted.com/)  jest marką konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”.

Spośród publikowanych materiałów można wyróżnić trzy najciekawsze kategorie:

1) TED-Ed (https://www.youtube.com/user/TEDEducation) –  krótkie filmiki wysokiej jakości, często animowane. Biorąc pod uwagę ich czas trwania i skondensowaną, merytoryczną treść, nadają się idealnie na dostarczenie szybkiej dawki przemyśleń.

2) TED (https://www.youtube.com/c/TED/featured) –  bardzo różnorodne, tym razem pełnowymiarowe wykłady, szczególnie przydatne w pogłębianiu interesujących nas tematów – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że przyjmują często nietypową perspektywę.

3) TEDx Talks ( https://www.youtube.com/user/TEDxTalks) – TedTalki organizowane w różnych miejscach i instytucjach, często niezależnie – co sprawia, że różnorodność zarówno tematów, jak i wykładowców jest jeszcze większa.

2. Bob Ross

Jego kanał na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCxcnsr1R5Ge_fbTu5ajt8DQ) to idealne lekarstwo na przygnębienie – był on amerykańskim malarzem, który prowadził program telewizyjny The Joy of Painting. Jego działalność genialnie podsumował Adam Wawrzyński z kanału Fangotten (source: https://www.youtube.com/watch?v=X1T5zCoGoYU):

„Gdyby nie jego rytualne wypędzanie diabłów za pomocą pędzla, a następnie tworzenie dokładnie takiego świata, w jakim chciałbym się żyć, tylko że na płótnie, pomyślałbym, że to jego bujna czupryna kumuluje całe zło z tego świata i więzi je w niej samej. Może dlatego producenci programu za żadne skarby nie pozwalali Bobowi jej ściąć. Wcale nie dlatego, że była już zbyt zyskownym znakiem rozpoznawczym – marką samą w sobie, po prostu obawiali się, że to całe zło wypełznie i pożre już nie tylko wybrane regiony świata, w których ludzie wypruwają swoje flaki w imię cudzego interesu, ale nawet ich samych. Może dlatego Bob zmarł tak wcześnie, w wieku 53 lat. Noszenie takiego ciężaru na głowie musiało być strasznie niezdrowe.”

Filmiki, w których za pomocą pędzla tworzy nowe światy to doskonała propozycja, zarówno dla artystów amatorów i wielbicieli malarstwa, jak i dla osób szukających ukojenia oraz „pełnowartościowego” wypoczynku podczas przerwy obiadowej.

3. Kurzgesagt

Kolejnym przykładem ciekawej i rozwijającej twórczości internetowej jest kanał Kurzgesagt. Poza źródłem do nauki języka (kanał jest w języku niemieckim https://www.youtube.com/c/KurzgesagtDE/featured –  oraz angielskim – https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt), stanowi on estetycznie ujęte, popularnonaukowe wytłumaczenia bardzo zróżnicowanych problemów w przystępny sposób– od szukania definicji piękna po opis działania czarnych dziur.

4. Muzea i galerie sztuki online

Z powodu pandemii coraz więcej muzeów oraz galerii sztuki decyduje się na udostępnianie swoich wystaw na stronach, dzięki czemu możemy zwiedzać miejsca na całym świecie, nie wychodząc z pokoju. Daje to fantastyczną możliwość na poszerzenie swoich horyzontów oraz wiedzy z różnych dziedzin. Wiele muzeów ma swoje własne strony – na przykład British Museum prezentuje swoje zbiory online w ciekawym ujęciu – ale znaczną część znajdziemy na portalu Google Arts & Culture.

5. Premiery filmowe – alternatywa dla miłośników dziesiątej muzy

Choć według ostatniego rozporządzenia rządowego kina zostają otwarte na 2 tygodnie od 12 lutego, to nie dotyczy to wszystkich placówek. Również ze względu bezpieczeństwa wizyta w kinie może być zamieniona na seans online. Wielu producentów w porozumieniu z portalami dystrybucyjnymi takimi jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime planuje premiery swoich filmów właśnie na nich, co umożliwia oglądanie najnowszych dzieł z przyjaciółmi, którzy mieszkają daleko od nas albo odbywają kwarantannę. Istnieje wiele stron  i wtyczek do przeglądarek, dzięki którym można tworzyć pokoje do wspólnych seansów – np. https://scener.com/ czy rozszerzenia do Chrome’a spełniające podobną funkcję.

6. Muzyka online

Z obostrzeniami walczy także branża muzyczna. Koncerty Filharmonii odbywają się online – można kupić bilety przez stronę, a następnie uczestniczyć w wydarzeniu siedząc w domu, kiedy artyści występują na żywo bez publiczności. Istnieje też kilka darmowych sposobów obcowania z muzyka klasyczną – nagrane koncerty na YouTube lub udostępniane zapisy chociażby przez strony poszczególnych placówek (np. https://nospr.org.pl/pl/program/koncerty-online-2019-2020 ). Także artyści muzyki współczesnej wybrali podobny sposób na działalność – wiele z nich urządza live’y z domowych występów na social mediach lub organizuje wspólnie z innymi artystami “zdalne koncerty” – przykładem może być kwietniowe Together At Home.

7. Teatr online ( https://e-teatr.pl/)

Podobnie jak w przypadku Filharmonii, teatr także urządza spektakle online. Na te na żywo, bez publiczności, można zakupić bilety na stronach poszczególnych placówek. Repertuary dla całej Polski można szybko sprawdzić za pomocą strony https://e-teatr.pl/. Z kolei dla osób chcących trochę zaoszczędzić – warto sprawdzić kanały na YouTube albo fanpage swoich ulubionych teatrów, ponieważ co jakiś czas odbywają się tam darmowe pokazy online (np. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Współczesny w Warszawie czy National Theatre).

8. Coś dla miłośników astronomii (https://stellarium.org/pl/)

Czasami pogoda czy też odbywana kwarantanna (albo surowi rodzice) nie pozwalają na wyjście z domu w nocy i spojrzenie w niebo. Z pomocą przychodzi Stellarium (https://stellarium-web.org/) , czyli stronka umożliwiająca zdalne robienie obserwacji astronomicznych. Można ustawić sobie miejsce, dzień, rok, godzinę i patrzeć w niebo nocą. Dodatkowym plusem jest fakt, że możemy podróżować myszką po mapie nieba, odnajdywać gwiazdy niewidoczne gołym okiem czy też konstelacje, które normalnie jest trudno uchwycić. Ponadto istnieje opcja widoku nazw gwiazd, a po kliknięciu w nie – ich dokładne współrzędne, informacje itd. Amatorzy obserwacji mogą sobie także pobrać aplikacje na telefon, która po ustawieniu współrzędnych, dzięki GPS telefonu, pokaże nam, które gwiazdy i konstelacje widzimy na niebie. Z kolei dla olimpijczyków może stać się to przydatnym narzędziem podczas robienia zadania obserwacyjnego na Olimpiadę Astronomiczną. Z kolei dla osób szukających ciekawie przedstawionej teorii, z pomysłem przychodzą Klub Astronomiczny Almukantarat oraz Astronarium, które co jakiś czas organizują wykłady online, a część z nich zamieszczają na swoich kanałach na YouTube.

9. Goodreads

Ciekawą propozycją dla miłośników literatury jest Goodreads. Jeśli znacie język mieszkańców Albionu, to jest to świetne miejsce na wpisanie swoich ulubionych pozycji, a następnie genialna maszyna wskaże wam kolejne książki, które mają 97,53% szansy na to, że się wam spodobają. Może być to też nietuzinkowy sposób na szukanie jakiegoś prezentu dla znajomego mola książkowego! – zwłaszcza, jeśli uda Wam się znaleźć jego konto.

 10. Reddit

Niektórzy z nas mają jakieś hobby, o którym, ze względu na jego niszowość, trudno porozmawiać ze znajomymi. Na pomoc przychodzi Reddit, który jest idealnym sposobem na zrzeszanie się przeróżnych pasjonatów w poszczególnych subredditach. Nie ma znaczenia, czy jesteście fanami kosiarek (r/lawnmowers), sztuki (r/art) czy geopolityki (r/geopolitics), każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Kulturowo rozwijali się dla Was Natalia Koryluk i Hubert Solecki.

Zdjęcie okładkowe: Mateusz Grąbczewski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.