Śnieżki, renifery, mikołajki, czyli dzień świątecznego sweterka

Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły mogli wspólnie celebrować wyjątkowy świąteczny czas, zamieniając szare i bordowe mundurki na kolorowe świąteczne swetry! To właśnie 6. grudnia, oczywiście z okazji Mikołajek, stał się tegorocznym Dniem Świątecznego Swetra, tradycją znaną w ZSO nr 7 od wielu zim. W ten osobliwy dzień korytarze naszej szkoły co roku stają się nieco bardziej kolorowe, świąteczne i przytulne, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, którzy dokonują wszelkich starań, by kontynuować tę wyjątkową tradycję.

„Dzień Świątecznego Swetra to bardzo wspaniała tradycja, obecna w naszej szkole już od bardzo dawna. Bardzo cieszymy, się, że jest kultywowana w naszej społeczności uczniowskiej” – mówi Kuba, Przewodniczący PSU, które co roku zajmuje się organizacją wydarzenia. Zauważa, że nie wszyscy włożyli dziś swój świąteczny sweter, co nie zmienia faktu, że większość wspaniale się spisała. Według niego, jest to świetna okazja do świętowania wraz z innymi uczniami zbliżającego się Bożego Narodzenia. „Mam nadzieję, że w przyszłych latach będzie wciąż kontynuowana” – dodaje.

Ale jak zaczęła się ta tradycja? Pomysł zastąpienia codziennych mundurków świątecznym sweterkiem powstał już w 2018 roku. Jedna z jego twórczyń i ówczesna członkini PSU tak tłumaczy jego genezę:  „Idea była taka, żeby trochę ożywić życie świąteczne szkoły – żeby ludzie mogli pokazać, jak bardzo są w niej szczęśliwi, a przede wszystkim, żeby dodać trochę różnorodności.” Dziś też wzięła udział w Dniu Świątecznego Swetra i dodaje: „Bardzo podoba mi się, że ta inicjatywa jest kultywowana przez te lata. Warto ją kontynuować i zachęcać ludzi, żeby było więcej takich rzeczy, bo to od razu ożywia atmosferę szkoły.”

Absolwent Gimnazjum nr 16, który brał udział w Dniu Świątecznego Swetra od samego początku mówi: „To jest mój trzeci Dzień Świątecznego Swetra i bardzo mi się podoba – uwielbiam tę akcję. Co roku mam ten sam sweterek i mam wrażenie, że coraz więcej osób wkłada swój sweter świąteczny, co jest świetne.”

Dzień Świątecznego Swetra co roku zaskakuje też nowe pokolenia Trzynastkowiczów i Szóstkowiczów, którzy przyzwyczajeni do mundurków, doceniają tę zmianę, chociaż na jeden dzień. Siódmoklasista, który dopiero zaczął swoją przygodę w szkole, mówi: „Trochę zaskoczyło mnie to święto, bo z tego co słyszałem, zasad związanych z mundurkiem mocno się tu przestrzega przez cały rok. Bardzo się zdziwiłem, kiedy dowiedziałem się, że na święta przygotowana jest taka fajna inicjatywa, bo pomaga się rozluźnić.”

W podtrzymaniu świątecznej atmosfery w szkole bez wątpienia pomagają też liczne ozdoby, zawieszone już pod koniec listopada. Przypominają one o zbliżającym się Bożym Narodzeniu i rozróżniają ten wyjątkowy okres od reszty roku. Jeden z uczniów Trzynastki mówi: „Cieszę się, że w szkole jest tak kolorowo – wszyscy się cieszą i czują ten świąteczny klimat. Choinka już stoi, światełka świecą, a ludzie chodzą w swetrach. Miło jest na chwilkę odejść od szkolnego mundurka.”  Inna uczennica dodaje: „Według mnie, Dzień Świątecznego Swetra to bardzo dobry pomysł, ponieważ wszyscy mogą poczuć się zjednoczeni przez taką atmosferę świąt, mimo że jest poniedziałek.”  Na korytarzach słychać nawet postulaty przedłużenia tej akcji na cały miesiąc, co doskonale świadczy o jej powodzeniu wśród uczniów: „Dzień Świątecznego Swetra powinien trwać miesiąc, a nie tylko dzień – najlepiej do szóstego stycznia, do święta Trzech Króli.”

Mimo że założenie raz w roku świątecznego swetra wydaje się niepozorną zmianą, ten wyjątkowy dzień okazuje się ważną tradycją w życiu naszej szkoły. Doskonale podsumowują go słowa Bartka, Redaktora Naczelnego Redakcji ZDIŚ24: „Myślę, że bardzo miłym jest fakt, że chociaż jednego dnia nasza bordowa rzeczywistość zmienia się w rzeczywistość kolorową – jest tak ciepło i przyjemnie. Myślę, że warto zobaczyć tę różnorodność, która się rozlewa i magię świąt towarzyszącą nam dzisiaj. Mam nadzieję, że będzie z nami do końca grudnia, a może nawet to szczęście zagości w nas na dłużej”

Wrażenia z dnia świątecznego swetra zebrała dla was Tatiana Kavetska

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.