W poszukiwaniu nowych smaków o pasztecikach słów kilka

Jeśli czujecie się zagubieni i poszukujecie w swoim życiu jakiegoś sensu albo pewnej niezmiennej stałej, która zawsze będzie wam wskazywać drogę, odnalezienie własnych smaków jest doskonałą opcją. Gdzie jednak rozpocząć te poszukiwania, kiedy na każdym kroku widzicie kolejne restauracje oferujące niezliczone ilości dań? W obliczu tak trudnego wyboru Redakcja ZDZIŚ24 przychodzi do was z pomocą – proponujemy wam skosztowanie pasztecików szczecińskich.


Przygotowywany już od 1969 roku, pasztecik szczeciński podbił serca mieszkańców naszego miasta. Ten prosty przysmak, składający się tylko ze smażonego ciasta drożdżowego i dowolnego farszu, może być zarówno szybką przekąską, jak i pełnoprawnym daniem, podawanym z barszczem czerwonym do picia. O jego wyjątkowości świadczyć może fakt, że znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych, a od kilku lat 20 października co roku wszyscy możemy wspólnie obchodzić oficjalny Dzień Pasztecika Szczecińskiego.
Gdzie jednak skosztować pasztecika, żeby jak najlepiej wspominać tę wyjątkową chwilę? W Szczecinie przysmak ten oferowany jest w wielu, specjalnie dedykowanych do tego lokalach. Warto jednak pamiętać, że choć jego receptura jest ściśle określona, smak – zarówno ciasta, jak i farszu – oraz cena w każdym miejscu są różne. Nie da się wybrać jednego, konkretnego lokalu, w którym każdy odnajdzie swojego wymarzonego pasztecika, ponieważ jest to niezwykle indywidualna sprawa. Warto więc zapoznać się z ofertą kilku (a najlepiej wszystkich) pasztecikarni w naszym mieście, żeby odnaleźć swój smak. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie macie na to czasu, specjalnie dla was przygotowany został krótki ranking wybranych lokali specjalizujących się w tworzeniu pasztecików.

 1. Paszteciki na Kołłątaja
  Jest to miejsce znane większości uczniów naszej szkoły z powodu jego bardzo dogodnej lokalizacji. To zdecydowanie jego spora zaleta, ponieważ można się tu wybrać nawet w trakcie długiej przerwy lub w oczekiwaniu na autobus po zakończeniu lekcji. Dobra lokalizacja nie świadczy jednak o jakości podawanych tu przysmaków. Świadczy o tym ich smak, a jest on niepowtarzalny. Wielbiciele dużej ilości sera z pewnością odnajdą tu swoją ostoję, ponieważ pasztecik z serem i pieczarkami jest nim wypełniony aż po brzegi (co jednak może okazać się wadą dla fanów pieczarek, ponieważ w morzu sera trudno je dostrzec). Nie zapominajmy jednak o cieście, które jednoznacznie decyduje o jakości pasztecika – tutaj jest ono doskonałe: z zewnątrz chrupiące, a w środku idealnie miękkie, chociaż warto wspomnieć, że dość tłuste, więc warto przygotować dodatkowe chusteczki. Niestety w ofercie przewidziane są tylko dwa smaki, co bardzo ogranicza możliwości degustacyjne.
 2. Bar Pasztecik na Wojska Polskiego
  Każdy zadeklarowany fan pasztecika szczecińskiego chociaż raz w życiu obowiązkowo musi odbyć pielgrzymkę do tego miejsca, działającego od 1969 roku. Polecamy wybierać się tutaj co roku 20 października, żeby razem z innymi miłośnikami tego przysmaku obchodzić jego dzień. To tutaj, bardziej niż gdziekolwiek, będziecie mogli poczuć wyjątkowy pasztecikowy klimat, co niestety wiąże się z nieco podwyższoną ceną. Warto jednak się tu udać, ponieważ oprócz klasycznych pasztecików z mięsem albo z serem i pieczarkami, można spróbować nieco bardziej egzotycznych smaków – z kapustą i grzybami, szpinakiem, a nawet z parówką. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do lokalu na Kołłątaja, miłośnicy sera mogą opuścić to miejsce nieco nieusatysfakcjonowani z powodu jego mniejszej ilości. Pyszne farsze wspaniale smakują w idealnie wysmażonym cieście, które jest chyba najmniej tłustym z całej oferty gastronomicznej Szczecina.
 3. Paszteciki w galeriach handlowych (Galaxy, Ster)
  Opcja ta jest raczej polecana dla odwiedzających wymienione galerie handlowe, którzy w zakupowym szale poczują nagły głód. Nie warto jednak rozpoczynać podróży, której celem byłoby skosztowanie tu pasztecika, ponieważ w szczecińskiej ofercie znajdziecie dużo dogodniejsze opcje. Szczególną wadą tych miejsc jest duży ruch, który uniemożliwia spokojne delektowanie się tym przysmakiem oraz jego stosunkowo wysoka cena. Nie znaczy to jednak, że będzie on tu niesmaczny – jeżeli będziecie na miejscu, zdecydowanie warto zatrzymać się i go zakupić. Zaletą tych miejsc jest bez wątpienia ilość możliwości w ofercie, ponieważ obok klasycznych smaków, tutaj również znajdziecie nieco ciekawsze, takie jak ze szpinakiem, kapustą i grzybami czy, tylko w Sterze, jajkiem! Ta ostatnia opcja jest szczególnie warta uwagi, ponieważ nie jest za bardzo popularna, a może się okazać waszą ulubioną.
 4. Paszteciki na dworcu
  Podobnie jak w przypadku lokali w galeriach handlowych, ta opcja jest raczej dla osób odwiedzających akurat dworzec. Zdecydowanie nie warto przyjeżdżać tu tylko w celu skosztowania pasztecika. Szczególnie, że jego smak pozostawia wiele do życzenia, ponieważ ciasto nie jest idealne. Jest trochę za bardzo gumowe, a za mało miękkie i chrupiące. Jego jakość bez wątpienia nie jest warta tak wysokiej ceny. Szczególnie przykry wydaje się fakt, że przyjezdni z innych miast pierwszy kontakt z pasztecikiem mogą zawrzeć tutaj, przez co nie będą w stanie docenić jego faktycznej magii.
 5. Najtańsze paszteciki szczecińskie na Krzywoustego
  Nazwa tego lokalu jednocześnie określa jego największą zaletę, ponieważ rzeczywiście oferuje on najtańsze paszteciki w mieście. Przysmak ten można zakupić tu za niecałe 3 złote. Cena niestety pokrywa się z jakością, ponieważ w porównaniu z innymi, nie jest to najlepsze miejsce do delektowania się pysznym posiłkiem. O ile ciasto spełnia wszelkie oczekiwania względem pasztecika, to farsz ma tu nieco specyficzny smak. Nie skreślajcie jednak tego miejsca ze swojej pasztecikowej mapy, ponieważ dla was może okazać się idealne, zwłaszcza biorąc pod uwagę zachęcającą cenę.
  Mamy nadzieję, że, jeżeli jeszcze wam się to nie udało, odnajdziecie niedługo swój pasztecikowy raj, do którego regularnie będziecie wracać, aby delektować się pysznymi pasztecikami. Zdecydowanie warto, bo czym byłby bez przepysznych pasztecików ten nasz świat? Aby jeszcze lepiej poznać ich wyjątkowość, na koniec polecamy wysłuchanie utworu szczególnie ją ukazującego: https://www.youtube.com/watch?v=98qr7FCSzAw

Szczecińskie pasztecikarnie zbadała dla was dogłębnie Tatiana Kavetska

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. FanDombia2008 pisze:

  Dawno, dawno temu w Dąbiu w okolicy Netto była WSPANIAŁA pasztecikarnia, ale ją rozpieprzyli i walnęli gównianą lodziarnię :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.