Nie bądź obojętnym

Mają ledwie po kilkanaście lat, a już uczą dzieci pierwszej pomocy, czyli projekt społeczny „Nie bądź obojętnym”! Jego głównym celem i przesłaniem jest edukacja społeczeństwa o pierwszej pomocy.Specjalizuje się szczególnie w uczeniu młodszych dzieci w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej, gdyż – jak sami powtarzają – edukacja o pierwszej pomocy, ma największą skuteczność, kiedy jest powtarzana regularnie. Zgodnie z tą zasadą, ratownicy wodni prowadzą już drugą edycję projektu.

O „Nie bądź obojętnym” wypowiedział się dla nas uczeń 3B – Piotr Kostrzewa

Robimy to z potrzeby serca. Cieszymy się z praktyki działań ratowniczych, ale przede wszystkim zależy nam na tym, by nauczyć jak najwięcej ludzi udzielania pierwszej pomocy. Chcemy uniknąć sytuacji, w której występuje kłótnia o działania, które należy podjąć, by pomóc i sprawiać by ludzie pewniej je wykonywali. Prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wątpliwość mogłaby budzić skuteczność tych lekcji, jednak z obserwacji wiemy, że dzieci które uczestniczyły w takich lekcjach, w razie wypadku częściej dzwonią pod numery alarmowe i wołają o pomoc. Taki odruch chcemy w nich wyrobić – dzwonienia na 112, bo to czasami jedyna nadzieja dla osób w potrzebie. Pierwsza pomoc nie jest trudna i warto się jej uczyć, ale przede wszystkim zawsze przekonuję osoby z którymi prowadzę zajęcia, że nie warto bać się pomagać. Algorytmy pierwszej pomocy są skonstruowane w taki sposób, że praktycznie nie da się zrobić krzywdy osobie poszkodowanej. Pomagając wyświadczasz komuś największą przysługę, jaką da się ofiarować, ponieważ ratujesz komuś życie, zatem priorytety są zdecydowanie wyższe. – Piotrek.

Nasi uczniowie podejmują często tytaniczną pracę poza szkołą. Przykładem tego jest właśnie projekt „Nie bądź obojętnym”. Szukając informacji nt. pierwszej pomocy nie krępujcie się odezwać do członków projektu, czy zajrzeć na stronę Centrum Ratownictwa. Czemu by nie wiedzieć jak pomóc, gdy trzeba?

Dla Was i Redakcji Zdziś24 wypowiedział się Piotr Kostrzewa

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.