Na halloweenowy wieczór – filmowe polecajki

Patrząc w kalendarz widzimy, że czas nieubłaganie leci do przodu i chociaż wydawać by się mogło, że wakacje były zaledwie tydzień temu – nadszedł koniec drugiego miesiąca szkoły. 31 października jest dniem, w którym przyjęło się obchodzenie Halloween. Niektórzy są wielkimi fanami tego zwyczaju – od kilku dni, bądź nawet tygodni planują ten jesienny wieczór; może wychodzą ze znajomymi, kończą przebrania albo dekorowanie domu. Niewykluczone jednak, że są i tacy celebrujący, którym czas tak szybko zleciał, że ledwo mrugnęli, a już nadeszło wyczekiwane święto i teraz działają na ostatnią chwilę. Ratunkiem w takiej sytuacji może być zorganizowanie domowego maratonu filmów z odpowiednim klimatem i na takie wypadki przygotowałam listę pięciu produkcji, które moim zdaniem oddają klimat tego jesiennego wieczoru.  

1. Filmy Tima Burtona  

Rozpoczynając oczywiście klasykami: nic się tak nie nadaje na halloweenowy seans jak filmy tego amerykańskiego reżysera. Ma on do zaoferowania wiele możliwości – Gnijącą pannę młodą, gdzie spotykamy się z przypadkowym narzeczeństwem Victora z nieżywą dziewczyną, oglądamy powrót do żywych pieska Korka w Frankeweenie albo, jak ktoś woli filmy aktorskie, może spotkać się z Edwardem Nożycorękim, czy z bioegzorcystą Beetlejuice’m oraz małżeństwem Maitlandów w Soku z żuka

2. Maraton Ulicy Strachu (2021) 

Odpowiedni klimat może również oddać maraton netflixowej trylogii Ulicy Strachu wydanej w 2021 roku. Akcja dzieje się w małym miasteczku Shadyside, w którym od wielu pokoleń dochodzi do przerażających zdarzeń, wobec których staje grupa nastolatków, odkrywająca mroczną siłę.  

3. Maraton Hotelu Transylwania (2012-2022)  

Przezabawna seria filmów animowanych zdecydowanie nada się dla tych, którzy chcą w bardziej chillowy sposób spędzić wieczór. Poprzez piękną animację oglądamy w kolejnych filmach perypetie ikonicznych postaci takich jak Drakula, potwora Frankensteina, czy Niewidzialnego Człowieka w innej ich wersji od tych znanych z klasyków.  

4. Koralina i tajemnicze drzwi (2009)  

Jest to niewątpliwie jeden z lepszych wyborów na halloweenowy wieczór. Koralina przechodzi przez małe drzwiczki w swoim nowym domu, gdzie czekają na nią jej alternatywni rodzice oraz sąsiedzi – zapewniają, że w tym świecie wszystko jest lepsze i przekonują by została z nimi na zawsze, musi tylko przyszyć sobie do oczu guziki. Film pełen jest różnych easter eggów sugerujących nam dalszy bieg wydarzeń, a poklatkowa animacja jest zrobiona z niesamowitą precyzją.  

5. Rodzina Addamsów (1991)  

Rodzina Addamsów jest rodziną jedyną w swoim rodzaju, zatem doczekała się naprawdę wielu ekranizacji – od seriali po filmy, od wersji czarnobiałych z lat 60., przez wersje animowane, po netflixową Wednesday. Nie zmienia to jednak faktu, że myśląc o tej rodzinie najczęściej widzimy wersję filmową z 1991 r. Obserwujemy tutaj wielki powrót zaginionego brata Gomeza Addamsa – Festera, który obchodzony jest niemniej ekscentrycznie, niż można by się tego spodziewać. Jest to rodzina, w towarzystwie której na pewno poczuje się halloweenowy klimat.  

Pod nos strachy podsuwała Wam Sandra Pośpiech 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.